Negocjacje w biznesie

Negocjacje w biznesie - szkolenia SkillsUp
SkillsUp

Negocjacje w biznesie

„Umiejętność komunikowania się, stała się w dzisiejszym świecie towarem, za który gotów jestem płacić więcej, niż za jakikolwiek inny.”
John D. Rockefeller
Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, jak skuteczne prowadzenie rozmów może wpłynąć na nasze życie i biznes. Ich znaczenie jest nie do przecenienia we wszystkich aspektach naszej codzienności – dzięki nim możemy przekonać nieprzekonanych: kontrahentów, szefa, klienta, jak również żonę czy dziecko. Efektywne negocjacje w biznesie to koktajl wielu umiejętności negocjatora – erystyki, doboru argumentów, charyzmy, wiedzy i doświadczenia, które połączone w jedną całość dają wspaniałe efekty. Umiejętność ta na szczęście nie jest cechą wrodzoną, co oznacza, że z całą pewnością można się jej nauczyć. W jaki sposób można to zrobić?
Negocjacje nie takie łatwe
Rosyjski front, Nagroda w raju, Nadanie etykiety – to nazwy tylko niektórych technik, które wymieniają specjaliści, jednocześnie podkreślając, że pierwsza zasada negocjacji to doprowadzenie do tego… żeby do niej w ogóle nie doszło. Już w tej chwili nie brzmi to prosto i klarownie, bo ta sztuka nawet na pozór nie jest łatwa. Osoba, która chce przeprowadzać skuteczne negocjacje w biznesie, powinna posiadać rozległą wiedze z zakresu psychologii, wieloletnie doświadczenie, posiadać znajomość skutecznych technik oraz odpowiednie predyspozycje osobowościowe, które również nie są bez znaczenia. Nikt na starcie nie dysponuje takimi zasobami. Trzeba je w sobie zbudować.
Negocjacje i manipulacja to jedno i to samo?
Manipulacja jest nierozłącznym elementem dobrych negocjacji. Choć słowo to może mieć negatywny wydźwięk, w rzeczywistości takim nie jest – to tylko technika, narzędzie, dzięki któremu wzmacniamy naszą siłę przekonywania. Manipulować można na wiele sposobów – ukrywając część faktów, używając gry słów, lekceważąc słabości naszego produktu czy zaskakując drugą stronę w jakikolwiek sposób. Z manipulacji korzystamy wszyscy na co dzień, choć często tego nie zauważamy. Chwyty manipulacyjne, odpowiednio zastosowane, pomogą nam osiągnąć negocjacyjny cel. Dobry negocjator powinien bardzo dobrze znać ich możliwości.
Gra słów i emocji
Negocjacje są sztuką, a na jej scenie znajdują się aktorzy, którzy ani na sekundę nie zapominają, że to wciąż jest gra. Nikt nie traktuje tu serio drugiej strony – każdy ma swój cel, pytanie tylko, jak chce go osiągnąć. Ten sam wazon może być arcydziełem z czasów renesansu i bezużytecznym obiektem konsumpcjonizmu – wszystko zależy od tego, jakie nadasz mu znaczenie. Odpowiedni dobór słów, doprawiony emocjami i faktami, które nie do końca nimi są, mogą wykreować dowolną wizję Twojego produktu, którą klient będzie musiał zaakceptować. Opowiadając o naszym wazonie, możemy napomknąć, jak popularną jest ozdobą w naszych rodzimych salonach, oraz że nasz rozmówca, który ma świetny gust, z pewnością docenia jego orientalną fakturę. Pierwszy argument wykorzystuje ludzką skłonność do przyjmowania poglądów większości (choć nie musi być przecież prawdziwy!), druga uderza w ego naszego słuchacza, który nie chce wyjść na osobę nie mającej pojęcia o sztuce. Ciężko odeprzeć te argumenty, dlatego właśnie są takie skuteczne.
Nauka negocjacji przeciw manipulacjom
Każdy, kto po czasie zorientował się, że uległ manipulacji, czuje się oszukany. Dzieje się to za każdym razem, nawet w sytuacjach codziennych – ekspedientka tak zachwala swój produkt w sklepie, że mimo wcześniejszych wątpliwości, kupujemy go, aby po powrocie do domu przekonać się, że mieliśmy rację. Wystarczył entuzjazm sprzedawcy i dobrze wyeksponowane cechy produktu, kilka anonimowych rekomendacji, żeby nas przekonać. Jeśli na co dzień spotykasz się z wprawionymi w sztuce negocjacji, powinieneś chociaż znać wszystkie techniki, nawet jeśli sam nie potrafisz ich stosować – wiedza to oręż w tej walce. Wystarczy znajomość możliwości oraz zadanie sobie kilku najważniejszych pytań ( na temat środków, argumentów i intencji drugiej strony), aby spotkanie zakończyć z pewnością, że podjęliśmy słuszną decyzję.
Negocjacje w biznesie – czy każdy może się ich nauczyć?
Oczywiście, że tak! Na indywidualnym poziomie zależnym od wielu czynników, które wcześniej wymieniliśmy, ale jest to sztuka, którą z pewnością może opanować każdy z nas. Prowadzenie skutecznych rozmów biznesowych jest umiejętnością niezwykle przydatną dla każdego przedsiębiorcy. Wiedza na temat chociaż jednej techniki czy zależności może pomóc zdobyć kolejnego kontrahenta czy klienta. Jest więc to umiejętność, która przynosi za sobą konkretne zyski. Nie trzeba osiągnąć mistrzostwa, żeby czerpać korzyści ze zdobytych kompetencji.
Komu potrzebna jest taka wiedza?
Umiejętność odpowiedniego doboru argumentów i wzmocnienie siły przekonywania jest kompetencją przydatną każdemu z nas, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dobrych negocjatorów nie potrzebują tylko wielkie korporacje i banki – inwestycja w wiedzę choćby jednego pracownika, np. sprzedawcy w naszej firmie, może przynieść nam ogromne korzyści. Jest to również podstawowa kompetencja dla właścicieli firm, freelancerów, osób na co dzień zajmujących się kontaktami z klientami, nawiązujących relacje z mediami i itd. W rzeczywistości praktycznie nie ma osoby, dla której byłaby zbyteczna.
Negocjacje w biznesie – kurs
Szkolenie w pigułce, przeprowadzone przez doświadczoną osobę, to jeden z najlepszych sposobów na zdobywanie wiedzy, również z umiejętności miękkich. Trener nie tylko opowie o technikach, ale będzie mógł również przedstawić realne sytuacje, które go spotykały i podpowiedzieć kursantom, w jaki sposób mogą trenować swoje umiejętności po szkoleniu, w codziennych sytuacjach. Tak przekazana wiedza jest nieoceniona i przynosi rewelacyjne efekty. Kurs Negocjacje w biznesie to inwestycja w siebie, którą możemy zdobyć, udoskonalać i na niej zarabiać.
Negocjacje w biznesie to prawdziwa sztuka. Można ją prowadzić na różne sposoby w zależności od konkretnej sytuacji – tego z kim, w jakim celu i przy jakiej okazji się pertraktuje. Negocjatorzy z dużą praktyką nie stosują wszystkich technik. Dobierają z nich najlepsze, które najbardziej odpowiadają ich osobowości. Tak czy owak, umiejętność ta jest absolutnie nieoceniona w naszym życiu. Niezależnie od tego, czy jesteś freelancerem, właścicielem firmy, sprzedawcom, handlowcem, project managerem – zdobyte kompetencje z pewnością wykorzystasz w codziennych obowiązkach i wzmocnisz swoją wartość na rynku pracy. Szkolenie to dobry początek, ale sztukę negocjacji, jak wszystkie nasze umiejętności, należy nieustannie ćwiczyć i udoskonalać. Tylko wtedy przynosi coraz lepsze efekty. Trening czyni mistrza.

Subskrybuj SkillsUp!

Natychmiastowo odbierz dostęp do specjalnych zniżek oraz informacji o nowych szkoleniach.

Spokojnie, nie lubimy spamu tak samo jak Ty.

Zapisanie się do listy newslettera jest równoznaczne z zaakceptowaniem naszej polityki prywatności i klauzuli informacyjnej.

ZAUFALI NAM

Luxona Poland HP Provident Nes Pharma ING